j

Historia masażu tajskiego

Masaż tajski czerpie z tradycji buddyjskiej. Jak sama nazwa wskazuje, stanowi nieodłączną część kultury Tajów. Powstał więc bardzo dawno, bo około 2500 lat temu. Masaż tajski łączy wpływy kultur Chin, Indii, Japonii a także innych państw południowoazjatyckich ze zwyczajami panującymi w tamtejszych rejonach. Legendy głoszą, że twórcą masażu tajskiego jest Shivago Komparaj, ponoć osobisty lekarz Buddy. Pierwotnie techniki masażu i wszelkie istotne wskazówki z nim związane przekazywano ustnie, gdyż większość ludzi w tamtym okresie nie potrafiła jeszcze czytać. Rytuał masażu tajskiego silnie łączył się z religią buddyjską i dlatego był praktykowany w Tajlandii przez mnichów w świątyniach jako rodzaj terapii orientalnej. Powstanie specjalnych gabinetów masażu poza świątyniami to wbrew temu jakby się mogło wydawać niedawne zjawisko.

Masaż ten jest starożytną sztuką uzdrawiania, która bazuje w głównej mierze na szerokiej wiedzy o zdrowiu i ciele człowieka. W przeszłości masaż tajski działał na korzyść w wymiarze emocjonalnym oraz fizycznym. Nierozłącznie. Dziś coraz częściej mówi się o masażu tajskim jako o formie leczniczej, niejednokrotnie lepszej od medycyny konwencjonalnej. Można by rzec – „w końcu”.

Istotny wpływ na historię masażu tajskiego miała medycyna indyjska oraz chińska. Połączenie wiedzy (m.in.) z zakresu medycyny, technik rozciągania, oddychania, ziół i akupunktury, zaowocowało powstaniem tej genialnej i skutecznej formy relaksacji, która podkreślmy raz jeszcze – obejmuje zarówno ciało jak i umysł.

 

Pod koniec lat 80-tych medycyna zachodnia w wyniku poszukiwania tradycyjnych sposobów leczenia natrafiła na masaż tajski. Chcąc poznać tajniki tej dyscypliny rzesza pielęgniarek, lekarzy, fizjoterapeutów, masażystów i pasjonatów jogi przybyło do krajów azjatyckich z zamiarem nabycia fachowej wiedzy, umiejętności i praktyki. Obecne masaż tajski stanowi efekt wielowiekowego budowania i doskonalenia różnych technik. Dziś jest już na tyle dopracowany i znany na całym świecie, w efekcie czego gromadzi szerokie grona miłośników. Sztuka masażu tajskiego została uporządkowana dopiero w XIX wieku, a obecnie za najlepszą szkołę tego rodzaju masażu uważa się Królewską Akademię Masażu w Tajlandii.

 

Przeszukując oferty salonów urody, luksusowych SPA, centrów odnowy biologicznej czy uzdrowisk możemy się spotkać z różnymi nazwami, jakie definiują ten masaż. Masaż tajskiklasyczny czy starożytny to jeden i ten sam rodzaj usługi. Jego oryginalna nazwa to nuat phaen boran lub też nuad boran.

 

Wielkim osiągnięciem dla kultury azjatyckiej jest fakt, że masaż tajski nie tylko przetrwał do dziś i mocno zyskał na popularności, ale i stał się wiarygodny oraz nieprawdopodobnie rozpoznawalny w każdym kraju. Dziś jest uważany za jedną z najstarszych na świecie sztuk leczniczych.